خرید و مشاوره فنی: 33522095-026

اره موتوری، اره زنجیری

برش تنه ی درختی بزرگ با اره زنجیری بنزینی برند اشتیل

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

 اره موتوری چیست؟

چوب‌برهای کاربلد تا نجارهای باتجربه و باغبان‌های حرفه‌ای قطعاً از اهمیت کار با انواع اره موتوری می‌دانند. در این مشاغل لازم است تا بارها و بارها برای بریدن و الوار کردن تنه درختان، شاخ و برگ‌ها و یا برش چوب و تخته اقدام کنیم. قاعدتاً هرگز نمی‌توانیم با استفاده از اره‌های دستی در چنین حجم کارهای سنگین موفق باشیم. اما هوشمندانه می‌توانیم با تهیه انواع اره موتوری سطح کلاس کاربردی متفاوتی را تجربه کرده و قدرتمند و حرفه‌ای حاضر باشیم.

اره موتوری ابزاری تخصصی برای برش چوب در حالت‌های مختلف است. این دستگاه از یک ساطور نسبتاً بلند و یک زنجیر تیغه دار حول آن تشکیل شده ‌است که با بهره‌مندی از قدرت موتور الکتریکی یا بنزینی توان چرخش سریع حول این ساطور فولادین را دارد. سرعت و قدرت حرکت زنجیر ساطور اره موتوری آنچنان است که به ‌راحتی قادر است تا حجم متراکم چوب در الوارهای تنه قطور درختان را بریده و باعث سرعت اجرای پروژه‌های چوب‌بری و باغبانی گردد.

برش زدن تنه درخت با استفاده از اره بنزینی

مزیت کار با اره زنجیری

برای بریدن شاخه‌ها و قطع کردن تنه درختان و الوار کردن چوب‌ها مجموعه ابزارهای متنوع دستی حضور دارند که از دیرباز توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما تکنیک استفاده از اره زنجیری، کلاس کار باغبانی و نجاری را متحول کرده ‌است. مزیت‌های کار با انواع اره زنجیری به قرار زیر هستند:

 • به ‌سرعت می‌توانید حجم قابل ‌توجه چوب را برش بزنید که باعث سرعت اجرای فعالیت‌های نجاری و باغبانی خواهد شد.
 • در برش دقیق و صاف الوارهای قطور توانمند هستید.
 • از قدرت مانور بالا برای بریدن الوارها در شرایط گوناگون برخوردار هستید.
 • با صرف انرژی بدنی کم و به ‌راحتی از پس برش الوارهای سنگین بر می‌آیید.
 • به ‌راحتی می‌توانید از قابلیت حمل ‌و نقل ساده الوارها در مناطق جنگلی، باغات بزرگ و فضاهای کارگاهی استفاده کنید.

کاربرد اره زنجیری

اره موتوری را برای بریدن چوب در هر نوع و یا هر شکل و حالتی طراحی کرده‌اند. چوب هر نوع درخت و حتی تخته‌های چندلا و مصنوعی را می‌توانیم با استفاده از زنجیر دندانه‌دار این دستگاه برش بزنیم. در عین ‌حال برای بریدن قطعات پلیمری، پلاستیکی و حتی یونولیت و… نیز کارایی دارد؛ اما در کل می‌توانیم کاربردهای اره زنجیری را در موارد زیر خلاصه کنیم:

 • صنعت چوب‌بری جهت قطع تنه درختان و الوار کردن برای تهیه چوب خام مورد نیاز صنایع کار با چوب
 • نجاری‌ها جهت برش منظم و دقیق قطعات بزرگ چوبی
 • مجسمه‌ سازی جهت برش سطوح بزرگ چوبی، گچی و حتی یخی
 • باغبانی جهت هرس درختان باغ و بریدن شاخه‌ها و قطع کردن بخش‌های خشک‌ شده درختان

انواع مدل‌های اره زنجیری

اگر چه انواع اره موتوری را در قدرت‌های متفاوت و با طراحی ساطور در اندازه‌های گوناگون طراحی می‌کنند؛ اما در کل این دستگاه‌ها را بر اساس نوع سیستم موتوری تولید توان آنها در دسته‌ بندی زیر قرار می‌دهند:

اره زنجیری برقی

مدل ساده اما کاربردی اره زنجیری است که تماماً در سطح کارگاهی و یا فضاهای باغات کوچک استفاده می‌شود. در طراحی این مدل‌های برقی از حضور موتورهای الکتریکی تک‌فاز استفاده ‌شده است که از نوع براشلس هستند و برای راه‌اندازی به تأمین برق ۲۲۰ ولت AC نیاز دارند. قدرت موتور الکتریکی این مدل‌های برقی در محدوده 1.5 الی ۲ کیلو وات است و معمولاً با ساطورهای کوتاه در طول ۳۵ و یا ۴۰ سانت طراحی می‌شوند. سرعت حرکت آزاد زنجیر این اره موتوری‌ها در حدود ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ دور بر دقیقه است. معمولاً سبک ‌وزن هستند و با قیمت کمتر از مدل‌های بنزینی فروخته می‌شوند. خرابی آنها نیز کم است. اما در کل به ‌علت محدودیت تأمین کابل برق مناسب راه‌اندازی در فضاهای جنگلی، باغ‌های بزرگ و پروژه‌های سیار نیستند. از اره برقی تماماً در سطح فعالیت‌های کارگاهی استفاده می‌کنند.

برش الوار با استفاده از اره برقی

اره زنجیری بنزینی

کاربردی‌ترین نوع اره موتوری را با استفاده از موتورهای بنزین سوز می‌سازند. این نوع اره مستقل در تأمین سوخت بدون هیچ محدودیت، قدرت جابه‌جایی ساده در هر نوع محیط جنگلی و یا باغ‌های بزرگ و حتی پروژه‌های سیار را دارد. در عین ‌حال حتی می‌توانیم از آنها در کارگاه‌های چوب‌بری و نجاری و… نیز استفاده کنیم.

در اکثر انواع اره بنزینی از موتورهای دو زمانه استفاده ‌شده است که برای کارکرد به تهیه سوخت ترکیبی نیاز دارند. هر چند برخی از برندها در ساخت این نوع اره از موتورهای ۴ زمانه استفاده می‌کنند. از طرفی اره زنجیری بنزینی در تمامی سایزها با طول تیغه‌های کوتاه ۳۵ سانتی ‌متری تا مدل‌های بزرگ با ساطور‌های ۶۰ سانتی ‌متری طراحی می‌شود.

اره زنجیری شارژی

اره شارژی برای برطرف کردن محدودیت کابل‌کشی اره برقی طراحی ‌شده و حالا با توسعه قدرت باتری‌ها و قابلیت شارژ سریع در فهرست محبوب‌ترین اره زنجیری‌ها قرار گرفته‌اند. به مانند مدل‌های اره برقی در طراحی این تیپ نیز از حضور موتور الکتریکی استفاده‌ شده است. اما این موتور از نوع DC است که با استفاده از برق باتری های لیتیومی تغذیه می‌شود. معمولاً برای تغذیه موتور DC از باتری با ولتاژ 20 ولت استفاده ‌شده است. همچنین به ‌علت محدودیت شارژدهی قدرت موتوری این اره‌ها چندان زیاد نیست. لذا آنها را در مدل‌ها با تیغه‌های کوتاه حداکثر ۲۵ سانتی ‌متری طراحی می‌کنند. بهره‌مندی از موتور شارژی باعث شده تا به ‌راحتی از آنها در سطح باغات برای بریدن شاخه درختان استفاده کنیم.

انواع سایز اره موتوری

ساطور برجسته‌ترین بخش فنی طراحی انواع اره موتوری است. طول ساطور معرف قابلیت‌های کاربردی، قدرت مانور و روش برش چوب دستگاه است. لذا انواع اره موتوری را بر اساس طول ساطور نیز در اندازه‌های ۱۵ الی ۶۰ سانت دسته ‌بندی می‌کنند.

سایزهای مختلف اره موتوری قابلیت‌های کاربردی گوناگونی دارند. برای این منظور از اره زنجیری با طول ساطور ۱۵ الی ۳۵ سانت برای هرس نهال‌های کوچک فعالیت‌های باغبانی استفاده می‌کنند. این در حالی است که از اره موتوری با ساطور ۳۵ الی ۴۵ سانت برای برش هیزم، قطع درختان کوچک و متوسط استفاده می‌شود. اره‌های بزرگ با ساطور بلندتر از 0.5 متر نیز مخصوص الوار کردن تنه‌ی بزرگ درختان و حجم کارهای زیاد مانند تمیزکاری بعد از یک طوفان شدید و… هستند.

مشخصات فنی اره درخت بر

طول ساطور و بخش موتوری دو جزء برجسته در طراحی و بررسی مشخصه‌های فنی انواع اره درخت بر است. ساطور انواع اره موتوری را در طول‌های مختلف می‌سازند و نوع زنجیر کار شده در هر نوع کاربرد متفاوت است. معمولاً برای بررسی قابلیت‌های برش چوب و تنه درختان از معیار طول گام زنجیر اره موتوری استفاده می‌کنند.

اما بحث اصلی مشخصه‌های فنی اره درخت بر در نوع موتور کار شده آنها است. مدل‌های بنزینی معمولاً دارای موتورهای تک سیلندر از نوع دو زمانه هستند که با استفاده از سوخت ترکیبی کار می‌کنند. این موتورها راه‌انداز هندلی بوده که به روش تنفس طبیعی و هوا خنک طراحی‌ شده‌اند. همچنین مقدار توان آنها در محدوده 0.8 الی ۲ کیلو وات متغیر است. طراحی ارگونومیک، جانمایی دسته‌های لاستیکی نرم و ضد لرزش به‌ همراه امکانات از قبیل روغن زنی اتوماتیک و… نیز از دیگر مؤلفه‌های کلیدی در طراحی و بررسی مشخصات فنی اره درخت بر است.

برش تنه درخت با استفاده از اره بنزینی

تعمیر و نگهداری اره چوب ‌بری

قدرت و عملکرد روان برگ برنده انواع اره زنجیری است. قاعدتاً زمانی از قدرت و کارایی مؤثر این دستگاه بهره‌مند هستید که بتوانید از آنها در بهترین شرایط استفاده کنید. برای افزایش طول عمر مفید اره موتوری و کارکرد بهینه در پروژه‌های چوب ‌بری رعایت برخی نکات از تعمیر و نگهداری دستگاه الزامی است. از قبیل:

 • در صورت نیاز به سوخت ترکیبی از نسبت دقیق مخلوط روغن و بنزین طبق دستور سازنده استفاده کنید.
 • برای کار با اره موتوری برقی از منبع تغذیه مطمئن بدون نوسان ولتاژ استفاده کنید.
 • روغن زنی زنجیر را جدی گرفته و در صورتی ‌که از مدل‌های روغن زنی اتوماتیک استفاده می‌کنید، حتماً مخزن روغن را پر کنید.
 • در برش‌های عمیق صبور باشید و سعی کنید که مراحل را به ‌ترتیب اجرا کنید.
تیز کردن زنجیر اره موتوری با استفاده از سوهان مخصوص

نکات ایمنی کار با اره زنجیری

اره موتوری در عین کارآمد بودن برای بریدن شاخه‌ها و تنه قطور درختان می‌تواند دستگاه خطرناکی نیز باشد. زنجیر متحرک ساطور بلند این دستگاه با کسی شوخی ندارد و اندک کوتاهی باعث تبعات جبران‌ ناپذیری می‌شود. برای بهره‌مندی ایمنی از اره برقی رعایت نکات ایمنی از قبیل موارد زیر الزامی است:

 • در تمام مراحل برش چوب حواستان به تیغه باشد که در برخورد با اجسام سخت آسیب نبیند.
 • قبل ‌از برش، تخته و یا الوارها را بررسی کنید که هیچ میخی در داخل آن نباشد.
 • تحت هیچ شرایطی حفاظ زنجیر اره را جدا نکنید.
 • تحت هیچ شرایطی اره زنجیری را مادامیکه روشن است، حمل نکرده و یا بر روی زمین نگذارید.
 • پس‌ از پایان پروژه چوب ‌بری حتماً اره را تمیز کنید.
 • در صورت پاشیده شدن روغن و یا بنزین و… بر بدنه اره زنجیری حتماً آن را تمیز کنید.
 • از تمامی لوازم ایمنی از قبیل عینک محافظ، کلاه ایمنی، دستکش مناسب و لباس مخصوص در کار با انواع اره موتوری استفاده کنید.

قیمت اره موتوری

قیمت اره زنجیری تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد. نوع موتور از برقی، شارژی و یا موتور بنزینی دو زمانه و یا چهار زمانه اصلی‌ترین معیار تعیین ‌کننده قیمت هستند. اصولاً اره‌های موتوری بنزینی ۴ زمانه از دیگر اقلام گران‌تر می‌باشند. طول ساطور نیز معیار مهم دیگری است که معرف قابلیت کاربردی اره زنجیری است. در این ‌میان فاکتورهای کلیدی دیگری از قبیل امکانات امنیتی، قابلیت‌های ارگونومیک، بدنه ضد لرزش، طراحی دسته کمکی، سیستم روغن اتوماتیک و… همگی در تعیین قیمت اره زنجیری نقش دارند. اما در نهایت این نام و نشان برند سازنده است که حرف نهایی برای تعیین قیمت اره زنجیری را می‌زند. در حال ‌حاضر اره موتوری محصول برندهای چینی حضور گسترده در سطح بازار داخلی دارند که با قیمت رقابتی و به فروش می‌رسند.

برش زدن تنه ی درختان با اره درخت بر بنزینی

سؤالات متداول در مورد اره زنجیری

 • گاید بار چیست؟ چه کاربردی در اره موتوری دارد؟

  گاید بار قطعه‌ای است که تیغه اره زنجیری روی آن قرار می‌گیرد. قبل ‌از آغاز کار اره موتوری باید زنجیر را روی این بخش نصب کنید.

 • روش اتصال گاید بار به زنجیر اره موتوری چگونه است؟

  پس ‌از آنکه زنجیر را روی بخش گاید بار و چرخ زنجیر قرار دادید، باید پیچ اتصال گاید بار را بر روی ترمز اره سفت کنید. این پیچ داخل ترمز اره زنجیری قرار دارد. پس ‌از سفت شدن پیچ، زنجیر حالت نصب مستحکمی پیدا می‌کند.

 • در موتورهای دو زمانه نسبت تبدیل روغن و بنزین برای تولید سوخت ترکیبی چگونه است؟

  برای تهیه سوخت ترکیبی دستورالعمل مطابق برند سازنده را دنبال کنید؛ اما این ترکیب معمولاً با نسبت ۱ به ۲۰ و یا ۱ به ۲۵ از روغن در بنزین است.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:

 1. اره موتوری شارژی خوب هست؟ میتونه برای کارگاه مناسب باشه؟ مثلا قدرت کافی برش الوار رو داره؟
  1. اره‌های شارژی ضعیف‌ترین نوع اره زنجیری هستند که برای کارهای هر از گاهی طراحی شده‌اند. در صورتی ‌که از اره برای کارهای حرفه‌ای استفاده می‌کنید، مدل دیگری را انتخاب کنید.
 2. سلام، برای کار هرس درختان باغ از چه نوع اره موتوری تهیه کنم؟ اره برقی مناسب هست؟
  1. برای کارهای باغبانی مانند هرس کردن درختان معمولاً از اره‌ها با ساطور کوتاه تهیه می‌کنند. در عین ‌حال اگر باغ بزرگی دارید، از مدل‌های بنزینی تهیه کنید.