خرید و مشاوره فنی: 33522095-026

علف زن، علف تراش، داس موتوری

انواع علف زن

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

علف زن یا علف تراش چیست؟

تراشیدن علف‌های هرز، وجین کردن، هرس شاخسار نازک درختان و منظم کردن فضای باغ تا حاشیه زنی گیاهانی که مدام در کنج دیوارها و درز میان سنگ‌ها تا سطح گسترده باغ و بوستان رشد می‌کنند، همه و همه فعالیت‌های بی‌پایان باغبانی هستند. البته قرار نیست تا در انجام این کارهای سخت دست‌ تنها باشید، زیرا می‌توانید به مانند باغبانی مدرن از انواع علف تراش در تمامی فعالیت‌های باغبانی و کشاورزی استفاده کنید.

علف زن‌های دستی دستگاه‌هایی برای تراشیدن گیاهان هستند و در ایده‌هایی مدرن از قابلیت‌های ویژه‌تری مانند اره موتوری، دروی محصولات، هرس درختان و حتی شخم زنی برخوردار شده‌اند. البته همه ما این دستگاه‌ها را برای تراشیدن گیاهان و منظم کردن سطح باغ و بوستان از هجوم بی‌پایان علف‌های هرز و کوتاه کردن ساقه نازک درختان می‌شناسیم.                    

کاربردهای علفتراش

تمامی علف تراش‌ها برای تراشیدن ساده و سریع گیاهان و شاخه‌های نازک درختان و درختچه‌ها ساخته شده‌اند. قاعدتاً تراشیدن گیاهان مهمترین قابلیت کاربردی داس موتوری است که با توجه به نوع علف چین ها به شکل‌های گوناگون استفاده می‌شود. از قبیل:

 • تراشیدن علف‌های هرز
 • حاشیه زنی و تراشیدن گیاهان در پای دیوارها، کنج جدول‌ها و...
 • هرس کردن و تراشیدن شاخه‌های نازک درختان
 • مرتب کردن بوته‌ها و درختچه‌ها

برای تمام موارد ذکر شده تیغه‌ها با طراحی تخصصی و یا توپی علفزن موجود است که باید هوشمندانه و با توجه به نوع فعالیت از تیغه و یا توپی مناسب استفاده کنید. اما در صورت بهره‌مندی از علفزن‌های چندکاره علاوه ‌بر موارد ذکر شده توانایی کارهای متنوع‌تر دیگری از جمله اره موتوری، شمشاد زنی، شخم زنی، پمپاژ آب، دروی محصولات و... نیز دارید.

انواع علف زن

همگی علفزن‌ها طراحی کم ‌و بیش یکسانی دارند که شامل بخش موتوری و محور انتقال توان و در نهایت تیغه دیسکی برش گیاهان می‌شود. به ‌این ‌ترتیب هر دستگاه علف تراش در واقع یک نوع داس موتوری است که می‌تواند همراه با تیغه‌های فلزی و قدرتمند خود به‌ سرعت هر نوع شاخه و یا گیاه با ساقه‌ی نازک را برش بزند. این داس‌های موتوری را براساس نوع طراحی شاسی و روش استفاده دسته‌بندی می‌کنند.

علف زن پشتی 

ماشین علف زن پشتی به مانند یک کوله‌پشتی طراحی‌ شده است. این کوله در واقع یک شاسی محکم با طراحی بندهایی پهن است که به ‌راحتی بر پشت افراد سوار می‌شود. موتور علف چین نیز بر روی همین شاسی کوله‌ای نصب شده ‌است و محور چرخشی آن از طریق یک فنر ارتجاعی منتقل می‌شود. در آن‌سوی فنر نیز دسته علفزن کوله‌ای قرار دارد. اپراتورها علف زن کوله‌پشتی را بر کمر خود سوار می‌کنند و از بندهای پهن آن برای استقرار مناسب دستگاه استفاده می‌کنند.  

عموم این علف چین‌ها از قابلیت تنظیم ارتفاع بندها و حتی تنظیم گودی کمر شاسی کوله‌ای برخوردار هستند. دسته علفزن نیز به‌ راحتی در اختیار اپراتور قرار گرفته و برای برش انبوه گیاهان استفاده می‌شود. کار کردن با علف زن کوله‌ای ساده است، اما احتمال خراب شدن محور فنری دستگاه زیاد است و در کل یک علفزن پشتی با طراحی ساده مناسب فعالیت‌های سبک باغبانی ساخته‌ شده است.

علف زن پشتی

علف زن دوشی

علفزن دوشی دارای محور بلندی است که در حد فاصل موتور تا تیغه قرار گرفته است. دسته کنترل علفزن نیز بر روی همین محور بلند تعبیه شده ‌است. این علف تراش‌ها دارای بندهایی برای استقرار بر دوش اپراتورها هستند. برای همین است که گاهاً با عنوان ماشین علف زن کمری و یا بغلی معرفی می‌شوند. باغبان‌ها علف زن دوشی را در کنار خود دارند و برای تراشیدن گیاهان باید از دسته‌های تعبیه ‌شده بر روی محور بلند دستگاه استفاده کنند.

کار کردن با علفزن کمری اندکی دشوارتر از مدل‌های پشتی است؛ اما محور میانی آن به ‌سادگی خراب نمی‌شود. در عین ‌حال علف تراش ایده‌آل برای کار بر روی سطح زمین و تراشیدن گیاهان کم‌ارتفاع مانند علف‌های هرز است.

شخص در حال استفاده از علف زن

علف زن کالسکه‌ای یا چرخ‌دار

سبک طراحی و حتی روش کاربرد این نوع داس موتوری با دو مدل دیگر به‌کلی فرق دارد. علفزن کالسکه‌ای بر روی یک شاسی چرخ‌دار و با طراحی چرخ‌های بزرگ لاستیکی مخصوص عبور از زمین‌های گل‌آلود و یا زمین‌ها با پستی ‌و بلندی زیاد طراحی ‌شده است. محور بلند علف چین که در یک سمت آن موتور و در سمت دیگر تیغه علف تراش نصب است، بر روی همین شاسی سوار است تا با روش الکلنگی برای بریدن ساقه نازک گیاهان و علف‌های هرز تا تراشیدن بوته‌ها و درختچه‌های کم ارتفاع کارایی داشته باشد. در طراحی علف زن‌های کالسکه‌ای از موتورهای قدرتمندتری به نسبت از مدل‌های دوشی و یا پشتی استفاده می‌کنند که قدرت کاربرد آنها برای تراشیدن ساقه‌های زمخت‌تر و انبوه‌تر گیاهان خصوصاً بوته‌ها و شمشادها را ساده کرده ‌است.

علف تراش کالسکه ای

علف زن‌ها براساس نوع موتور

انواع این دستگاه‌های کوتاه کننده علف را براساس نوع موتور نیز دسته‌بندی می‌کنند. همان‌طور که گفتیم، تمامی علف چین‌ها در واقع داس‌های موتوری هستند که از تیغه‌های دوار و برنده با سرعت چرخش زیاد برای برش انواع گیاهان استفاده می‌کنند. دسته‌بندی علف تراش‌ها براساس نوع موتور کار شده در آنها به قرار زیر است:

علف زن بنزینی

 برای طراحی این علفچین‌ها از موتورهای کوچک اما خوش نفس بنزین سوز استفاده می‌کنند. انواع ماشین علف زن بنزینی دارای موتورهای دو زمانه و چهارزمانه هستند. این موتورهای دو زمانه همگی تک سیلندر از نوع هوا خنک و تنفس طبیعی طراحی‌ شده‌اند و همگی آنها به روش هندلی راه‌اندازی می‌شوند. در عین ‌حال به لطف بهره‌مندی از تکنیک‌های پیشرفته طراحی، کوچک و سبک هستند که با شتاب بالا کار می‌کنند. به شکلی که در مدت زمان کوتاه سرعت آنها تا فراتر از ۶ هزار دور بر دقیقه افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که برای کارکرد علف زن دو زمانه به تهیه سوخت ترکیبی با اختلاط روغن و بنزین نیاز دارید و در مدل چهارزمانه روغن و بنزین دارای مخازن جداگانه هستند. 

علف زن بنزینی

علف زن برقی

همان‌طور که از نام این علفتراش بر می‌آید، در طراحی آنها از حضور موتورهای برقی استفاده شده ‌است. البته این موتورهای الکتریکی یا از نمونه‌های تکفاز هستند که برای کار کردن به برق ۲۲۰ ولت نیاز دارند و یا از نمونه‌های شارژی هستند که با استفاده از الکتروموتورهای کوچک DC کار می‌کنند. علفزن برقی که از الکتروموتور تک‌فاز استفاده می‌کند، عملکرد قدرتمندی دارد؛ اما در عمل وابسته به تأمین برق است و کابل همراه آن مانع از مانور این نوع داس موتوری در فضاهای بزرگ باغ و بوستان می‌شود. در مقابل اگر چه می‌توانید با مدل‌های شارژی در تمام پهنه باغ و بوستان کار کنید؛ اما به هر حال دارای موتورهای ضعیفی هستند و شارژ باتری آنها نیز چندان ماندگار نیست.

علف تراش برقی

مشخصات فنی داس موتوری

دستگاه داس موتوری در دسته‌بندی تجهیزات موتوری قرار می‌گیرند و این بخش موتوری در کنار روش طراحی شاسی و قابلیت‌های کاربردی از مهمترین مشخصه‌های فنی در انواع داس موتوری است.  

نوع طراحی موتور در مدل‌های بنزینی و یا برقی و همچنین توان موتور مهمترین مشخصه فنی در انواع علفزن است. معمولاً در این دستگاه‌ها از موتورها با توان ۱۲۰۰ الی 2500 وات استفاده می‌کنند. سرعت چرخش تیغه در حالت آزاد انواع علفزن نیز در محدوده 3000 الی 5000 دور بر دقیقه است. چگونگی طراحی شاسی و ابعاد محور میانی چه در مدل‌های دوشی و یا پشتی از دیگر بحث‌های فنی در این دستگاه‌های موتوری است. در هنگام انتخاب انواع علفتراش به دیگر مشخصه‌های فنی از جمله عملکرد موتور، نوع سوخت، حجم موتور، وزن و الگوی طراحی بندها چه در مدل‌های دوشی و یا پشتی توجه می کنند.

شخص در حال استفاده از داس موتوری

بهترین برندهای حاشیه زن 

داس‌های موتوری مرز میان باغبانی سنتی و مدرن هستند. حالا باغبان‌های آگاه و علاقه‌مند به استفاده از تجهیزات مدرن به سمت استفاده مفید و حداکثری از انواع حاشیه زن تمایل دارند. این استقبال بی‌نظیر باعث شده تا برندهای متعددی در سراسر جهان برای طراحی و تولید انواع داس موتوری بنزینی و یا برقی فعالیت کنند. لزوماً همگی این برندها دارای محصولات قدرتمند و جان‌سختی نیستند.

در حال ‌حاضر برندهای هوندا، کا ان سی، دلمار، اشتیل، هیوندای، رونیکس و... از بهترین برندهای تولیدکننده علف چین‌های موتوری هستند. دقت کنید که کیفیت طراحی و کاربردی علفتراش‌ها را با توجه به کیفیت ساخت موتور دستگاه ارزیابی می‌کنند. لذا هر اندازه برند سازنده موتورساز بهتری باشد، قطعاً در جمع بهترین برندهای تولید کننده علف زن دستی قرار می گیرد. 

شخص در حال کار با علف تراش

تعمیر و نگهداری علف تراش

علف چین‌ها دستگاه‌های قدرتمندی هستند و قطعاً به ‌راحتی می‌توانند حجم زیاد علف‌های هرز و یا شاخه‌های انبوه درختان و درختچه‌ها را بتراشند؛ اما در عین قدرتمند بودن دستگاه‌های حساسی نیز هستند که در صورت عدم نگهداری مناسب به‌ سرعت مستهلک می‌شوند. برای تعمیر و نگهداری علفتراش نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • از علف چین موتوری در شرایط نامساعد جوی مانند روزهای بارانی و برفی و حتی روزهای طوفانی استفاده نکنید.
 • در بازه‌های دوره‌ای شرایط کلی موتور اعم از شمع، روغن و فیلترها را سرویس کنید.
 • در صورت کار با علف چین‌های پشتی از تاب برداشتن محور فنری دستگاه خودداری کنید.
 • در صورت خرابی بخش‌های موتور حتماً از قطعات یدکی اصلی استفاده کنید.
 • عموم این دستگاه‌ها علف چین دو زمانه هستند. لذا سوخت ترکیبی را کاملاً مطابق با دستورالعمل سازنده از مخلوط شدن روغن و بنزین تهیه کنید.
 • همواره از تیغه‌های تیز برای چیدن علف‌ها استفاده کنید.

نکات ایمنی کار با علف تراش

علفزن ‌ها کارهای باغبانی را خیلی ساده‌تر کرده‌اند و حالا هر باغبانی به لطف بهره‌مندی از این ماشین‌های قدرتمند می‌توانند انبوه کارهای سخت را در مدت زمانی کوتاه انجام دهند. اما توجه کنید که علفزن‌ها در دسته‌بندی تجهیزات برشی قرار می‌گیرند و کار با آنها می‌تواند خطرناک باشد. نکات ایمنی کار با علف چین موتوری به‌ قرار زیر است:

 • قبل ‌از آغاز کار هر نوع سنگ، چوب، بطری، شیشه و... را از مسیر علف تراش بردارید.
 • در حین کار از تمامی ملزومات ایمنی مانند عینک محافظ، محافظ گوش، دستکش و لباس کار مناسب تهیه کنید.
 • در حین کار از نزدیک شدن افراد و یا حیوانات به تیغه دستگاه خودداری کنید. حداقل فاصله افراد و حتی حیوانات ۱۵ متر است.
 • ترجیحاً از دستگاه حاشیه زن بر روی سطوح شیب‌دار استفاده نکنید.
داس موتوری

 

 • علف تراش دوشی بهتر است یا پشتی؟

  هر دو نوع ماشین علف زنی دوشی و یا پشتی نمونه‌های کاربردی با طراحی استاندارد هستند که برای فعالیت‌های باغبانی مناسب‌اند. اما اگر نیاز به تراشیدن گیاهان در ارتفاع مثلاً هرس کردن درختان و تراشیدن شاخه بوته‌ها دارید، بهتر است مدل‌های پشتی و برای تراشیدن گیاهان کم ارتفاع از مدل‌های دوشی تهیه کنید.

 • بهترین علف زن بنزینی کدام است؟

  علف زن‌های بنزینی در مدل‌های ۲ و یا ۴ زمانه طراحی می‌شوند. هر دو تیپ متداول هستند و می‌توانند در کارهای حرفه‌ای حضور داشته باشند. با این ‌وجود علف زن دو زمانه سبک‌تر با قدرت و شتاب بالاتری از علف چین‌های ۴ زمانه کار می‌کند. در عین ‌حال ارزان‌تر نیز هستند. اما صدای موتورهای 2 زمانه بالاتر است.

 • توپی علف زن چیست؟ چه کاربردی دارد؟

  توپی داس موتوری نوعی تیغه برش است که با استفاده از رشته سیم‌های فلزی و یا نایلونی ساخته ‌شده است. این رشته‌های نازک فلزی و یا نایلونی به مانند یک تیغه قدرتمند گیاهان با ساقه نازک را خرد می‌کنند. در عین ‌حال به‌ راحتی از کنار موانع مانند سنگ‌ها عبور می‌کند. بنابراین مناسب حاشیه زنی هستند.

 • علف زن چندکاره چیست؟

  علفزن‌های چندکاره با قابلیت جدا شدن بخش تیغه و نصب انواع الحاقی طراحی ‌شده‌اند. در علف زن‌های چندکاره با نصب الحاقی‌ها قادر به کارهای پیچیده‌ مانند اره زنجیری، شمشاد زنی، شخم زنی و پمپاژ آب و... هستیم.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: